Blog

آشنایی با نرم افزارها و روش های مختلف جهت آنالیز آماری پایان نامه

8 Feb 2019

آشنایی با نرم افزارها و روش های مختلف آنالیز آماری پایان نامه

یکی از مهمترین بخش های نگارش پایان نامه انجام آنالیز آماری می باشد . یافته های دانشجو در هنگام نگارش پایان نامه از طریق آنالیز آماری داده های جمع آوری شده ارائه می گردد . آنالیز آماری پایان نامه کاری نسبتاً پیچیده و دشوار است و برای انجام آن به نرم افزارهای مختلف همچون لیزرل ، اس پی اس اس و رگرسیون نیاز خواهید داشت . جهت استفاده از این نرم افزارها بهتر است ابتدا با آن ها آشنا شوید و در صورت عدم آموزش نرم افزارهای آنالیز آماری پایان نامه ، تحلیل پایان نامه نه تنها کاری دشوار است بلکه ممکن است نتایج بدست آمده از پایان نامه شما ضعیف باشند . در ادامه با نرم افزارها و روش های مختلف آنالیز آماری پایان نامه آشنا خواهید شد تا به نتایج بهتری از پایان نامه خود دست یابید .

چه نرم افزارهایی برای آنالیز آماری پایان نامه وجود دارند؟

برای تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه نرم افزارهای مختلفی به بازار عرضه می شوند و دانشجویان می توانند با توجه به پایان نامه خود از انواع این نرم افزارها استفاده کنند . این نرم افزارها شامل موارد زیر می باشند .

 • لیزرل
 • رگرسیون
 • اس پی اس اس

کاربردهای نرم افزار اس پی اس اس جهت آنالیز آماری پایان نامه

نرم افزار اس پی اس اس جهت انجام آنالیز آماری کاربردهای مختلفی دارد که در این بخش از مقاله برخی از این کاربردها را معرفی خواهیم کرد .

 • ارائه خلاصه آماری همچون گراف، جدول و آمارها
 • ارائه توابع ریاضی مختلف همچون قدر مطلق، تایع علامت، لگاریتم و توابع مثلثاتی
 • ارائه جدول های سفارشی مختلف همچون جدول فراوانی، فراوانی تجمعی و درصد فراوانی
 • ارائه توزیع آماری مختلف همچون توزیع گسسته و پیوسته
 • ارائه انواع طرح های آماری

کاربردهای نرم افزار لیزرل جهت انجام آنالیز آماری پایان نامه

 • تنظیم دقیق فرضیه های پژوهشی
 • جمع آوری اطلاعات
 • اجرای تجزیه و تحلیل آماری
 • ارائه فرضیه ها در هنگام نگارش تحلیل آماری اجرا شده
 • وارد کردن دقیق و منظم اطلاعات

هدف از اجرای آنالیز آماری پایان نامه با استفاده از تحلیل رگرسیون

هدف از تحلیل رگرسیون پیش بینی چندین متغیر از چند متغیر پیش بین است . جهت پیش بینی همزمان چند متغیر از بین متغیرهای پیش بین از تجزیه و تحلیل آماری رگرسیون چند متغیری استفاده می شود . هدف از تحلیل رگرسیون چند متغیری پیش بینی تغییرات متغیرها می باشد . متغیرهای پیش بین به روش های مختلف در تحلیل رگرسیون وارد می شوند .

مکس کیودا،آنالیز کیفی،گراندد تئوری،تحلیل کیفی،آنالیز پایان نامه،maxqda

8 Feb 2019

گراندد تئوری در واقع یک نوع روش جمع آوری اطلاعات مورد نظر و بررسی پیشینه داده ها به همراه فرآیند جمع آوری داده است . این روش برای اولین بار در سال 1967 توسط دو محقق به نام گلیزر و اشتراوس مطرح شده است .

گراندد تئوری در واقع  روشی با تئوری انعطاف پذیر است و امکان می دهد مسائل و موضوعات جدیدی برای محقق بروز کند که قبل از آن محقق تصوری از آنها در ذهن خود نداشته است . این روش برخاسته از داده ها است .

نظریه زمینه ای ، روشی است که مفاهیم، فرضیه ها و قضایا را به جای استنتاج از پیش فرض های قبلی، سایر پژوهش ها یا چارچوب های نظری موجود ، به طور مستقیم از داده ها کشف می کند .

در فرآیند تحقیق و پژوهش ، پس از جمع آوری  داده‌ها، مرحله تحلیل کیفی و آنالیز کیفی داده ها است . وقتی  که از تجزیه و تحلیل داده‌ها صحبت می شود ، این نتیجه حاصل می‌شود که منظور تجزیه و تحلیل داده‌ها تنها به شیوه آماری است، در صورتی که چنین نیست  .

به‌ طور کلی تحقیقاتی که به صورت کتابخانه‌ ای و نظری هستند و اطلاعات به‌ وسیله ابزارهای سنجش مربوط نظیر یادداشت ها ، جداول ، کارت و امثال آن گردآوری می‌شود ، از نوع تحلیل کیفی هستند .

جهت تحلیل کیفی داده ها و آنالیز آنها از نرم افزار های مختلفی استفاده می شود که یکی از این نرم افزار ها مکس کیودا می باشد. مکس کیودا نرم افزار مدیریت داده های کیفی برای تحلیل است که تنها به یک رویکرد منحصر به فرد از مطالعات کیفی اختصاص نداشته ، بلکه قابلیت کاربرد در تحلیل طیف وسیعی از رویکرد های کیفی مانند تئوری زمینه ای ( گراندد تئوری ) دارد .

MAXQDA  یک بسته نرم افزاری پیشگام در جهان است که برای بررسی تحقیقات در بخش های کیفی و ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرد. MAXQDA  یکی از جامع ترین برنامه ها در این زمینه است و توسط هزاران محقق ، مدرس و دانشجویان ارشد در بیش از 150 کشور در سراسر جهان در زمینه آنالیز کیفی و حتی آنالیز پایان نامه ها مورد استفاده قرار می گیرد .

 

MAXQDA  به جمع آوری، سازماندهی، تجزیه و تحلیل، تجسم و انتشار داده کمک می کند. همچنین به شما آزادی می دهد تا طیف وسیعی از انواع داده ها را آنالیز و تحلیل کنید. شما می توانید اسناد ، فایل های PDF، جداول، تصاویر، فایل های رسانه ای، توییتر توییت ر، نظرات یوتیوب، اطلاعات کتابشناسی و غیره را وارد کنید  و سریع و آسان آن را تجزیه و تحلیل کنید .

 

آنالیز آماری چیست و چطور استفاده می‌شود ؟

7 Feb 2019

فکر کنید که مشغول نوشتن پایان‌نامه هستید. داده‌های آماری خود را جمع‌آوری کرده‌اید و حالا اعداد زیادی پیش روی شماست. حال وقت آن است تا آنالیز آماری انجام دهید تا بتوانید از این داده‌ها معانی مشخصی بیرون بکشید. تکنیک‌های بسیاری برای انجام آنالیز آماری وجود دارد. این مقاله خلاصه‌ای از مفاهیم آنالیز آماری و تکنیک‌های مورداستفاده آن و همچنین نرم‌افزار لیزرل (LISREL) ارائه می‌شود .

 

کیفی یا کمی ، مسئله این است

روش‌های پژوهشی به دو دسته کیفی و کمی تقسیم می‌شوند. انتخاب روش شما به سؤالات پژوهشی، مبنای کار، ترجیحات یا مهارت‌های شما بستگی دارد .

 در روش کیفی، داده‌ها معمولاً شامل کلمات، عبارت یا حتی تصاویر می‌شوند. آنالیز کیفی معمولاً برای بررسی چگونگی و دلیل رخ دادن چیزها استفاده می‌شود . منابع این داده‌های کیفی معمولاً مصاحبه‌ها یا گروه‌های مشورتی و غیره هستند .

آنالیز کمی داده‌های عددی هستند که برای تحلیل آن از روش‌های آنالیز آماری و تکنیک‌های ریاضیاتی استفاده می‌کنیم. منابع این داده‌ها معمولاً نظرسنجی‌ها یا مشاهدات و غیره هستند .

آنالیز آماری زیرمجموعه آنالیز داده است . در زمینه هوش تجاری (BI) ، آنالیز آماری کار جمع‌آوری و موشکافی نمونه داده‌های مجموعه‌ای از نمونه‌ها یا همان جمعیت را انجام می‌دهد .

« نمونه در آمار به معنی یک نماینده منتخب از جمعیت کل است . »

آنالیز آماری می‌تواند به پنج مرحله مختلف تقسیم شود :

 - شرح ماهیت داده مورد آنالیز

- بررسی ارتباط داده‌ها با جمعیت مبنا

- ایجاد مدلی برای درک چگونگی ارتباط داده‌ها با جمعیت مبنا

- اثبات (یا رد) اعتبار مدل

- به‌ کارگیری آنالیزهای پیش‌بینانه برای اجرای سناریوها جهت کمک به اقدامات آتی

 

معنی داده‌ها

اولین کاری که با هر داده می‌کنیم خلاصه‌ سازی آن است . خلاصه‌سازی یعنی ارائه داده‌ها به بهترین نحو به شکلی که معنی‌شان را نشان دهد . یکی از پرکاربردترین روش‌های خلاصه‌سازی استفاده از گراف‌ها و نمودارهای میله‌ای است که تمامی داده‌ها را در گروه‌های مختلف نشان می‌دهد .

« نمودارهای میله‌ای تمامی داده‌ها را در گروه‌های مختلف نشان می‌دهد »

انجام این کار به‌صورت دستی با توجه به پیچیدگی‌های خاص خود بسیار سخت است و معمولاً برای این کار از نرم‌افزارهای آماری مانند SPSS یا LISREL استفاده می‌شود.

لیزرل یا LISREL به معنی روابط ساختاری خطی (linear structural relations) یک بسته نرم‌افزاری آماری اختصاصی است که از آن برای مدل‌سازی معادلات ساختاری (SEM) استفاده می‌شود . آنالیز با لیزرل نیاز به دانش آماری بالایی دارد .

آنالیز آماری به همراه ابزار آن مانند لیزرل را می‌توان برای آنالیز کمی و کیفی استفاده کرد تا بتوان از داده‌ها به گرایش‌های مشخصی رسید .

مثلاً در یک فروشگاه، می‌توان از آنالیز آماری برای پیدا کردن الگوهای درون داده‌های بدون ساختار (مثل نظرات) و ساختاریافته (مثل اطلاعات خرید) مشتری جهت ایجاد تجربه بهتری برای مشتری و افزایش فروش استفاده کرد .

امروزه برای هر آمارگری که با داده‌های حجیم کار می‌کند ، آنالیز آماری و آشنایی با نرم‌افزارهایی مانند لیزرل جهت آنالیز کیفی و کمی داده‌ها الزامی است .

آنالیز و تحلیل آماری پایان نامه ارشد و دکتری با matlab ، spss و lisrel

3 Feb 2019

معرفی نرم افزارهای متلب matlab ، اس پی اس اس spss و لیزرل lisrel آنالیز و تحلیل آماری ، برای پایان نامه ارشد و دکتری

در بین دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ، استفاده از روش های تحلیلی و آنالیز آماری و کیفی ، یکی از رایج ترین و مناسب ترین روش های علمی برای پایان نامه ارشد و دکتری می باشد . در این بین برای سهولت کار پایان نامه ارشد و دکتری و تایید( validate ) کردن فعالیت علمی از طرف جوامع بین المللی علمی ، می توان از نرم افزار های آنالیز آماری و کیفی و همچنین نرم افزار های شبیه سازی استفاده کرد . روش تحلیلی ( analysis method ) شامل دو گونه آنالیز آماری ( statistical analysis ) و آنالیز کیفی ( qualitative analysis ) می باشد که هر کدام از این تحلیل ها نرم افزار های مناسب خود را دارا می باشند . در این محتوا سعی بر معرفی اجمالی  آنالیز آماری و همچنین معرفی نرم افزار های مربوط به آن ها شده است .

آنالیز آماری :

به صورت کلی ، آمار بخشی از ریاضیات است که با جمع آوری داده ها ، سازمان ها و تجزیه و تحلیل آن ها ، دست و پنجه نرم می کند . آمار با روش های متعددی نظیر نظرسنجی و آزمایش دست به جمع آوری این داده ها می زند و سپس با نرم افزار های آنالیز آماری اقدام به تحلیل این داده ها می کند . از نرم افزار های معروف آنالیز آماری می توان به "اس پی اس اس (spss)"، "اکسل (exel)" ، "متلب (matlab)" و "لیزرل (lisrel)" اشاره کرد .

اس پی اس اس (spss): اس پی اس اس (spss) نرم افزار آنالیز آماری پیشرفته ای با کتابخانه متنوعی از الگوریتم های فراگیری ماشین و آنالیز نوشته است . نرم افزار آنالیز آماری اس پی اس اس spss ، کد باز (open-source) با قابلیت گسترش می باشد . از مزیت های اس پی اس اس (Spss) ، استفاده آسان و محیط دوستانه آن ، انعطاف پذیری و مقیاس پذیری بالا می باشد که باعث می شود دانشجو با هر میزان مهارت و آنالیزهای سطح بالا و پیچیده بتواند بازده پایان نامه ارشد و دکتری خود را بالا ببرد و میزان ریسک را کم کند .

لیزرل (Lisrel): لیزرل (Lisrel)، نرم افزار آنالیز آماری مختص بسته های نرم افزاری آماری می باشد که در مدل سازی معادلات ساختاری برای آشکار سازی متغیر های پنهان که در داده ها مشخص نیستند، می باشد. نرم افزار لیزرل (Lisrel) نیاز به سطح بالایی از پیشرفت و پیشبرد آماری می باشد که دانشجو باید برای پایان نامه ارشد و دکتری آماده این پیچیدگی های تحلیلی باشد .

متلب (Matlab) : متلب (Matlab) ، یک نرم افزار چند زبانه ، با محیط محاسبات عددی و زبان برنامه نویسی اختصاصی توسط شرکت mathworks می باشد . قدرت نرم افزار متلب ، در بازه وسیع فعالیت های ریاضیاتی با استفاده از روش اجزا محدود (finite element method) می باشد. متلب می تواند در آنالیز آماری و آنالیز کیفی و همچنین شبیه سازی معادلات و نمودار کشیدن به دانشجو در پایان نامه ارشد و دکتری وی کمک کند . همچنین از دیگر قابلیت های متلب، ایجاد تغییرات ماتریسی، ترسیم توابع و داده ها ، اجرای الگوریتم ها ، ایجاد رابط کاربری و ارتباط با دیگر زبان های برنامه نویسی مانند Fortran، C، C++ و Python می باشد. متلب به دانشجو این اجازه را می دهد تا تنها با داشتن یک نرم افزار ، تمام نیاز های تحقیقاتی و تحلیلی پایان نامه ارشد و دکتری وی رفع شود .

در بین نرم افزار های آنالیز آماری متلب (Matlab)، اس پی اس اس (Spss) ، اکسل (Exel) و لیزرل (Lisrel)، به جد می توان گفت دانشجو تنها با داشتن متلب (Matlab) و اس پی اس اس (Spss) می تواند تمامی مراحل پایان نامه ارشد و دکتری خود را به بهترین نحو و با خیال آسوده به پایان برساند و در مجامع علمی بین المللی عرضه کند .

تحلیل و آنالیز آماری با متلب (Matlab) ، اس پی اس اس (spss) و لیزرل (lisrel)

3 Feb 2019

معرفی سه نرم افزار کاربردی متلب (Matlab)، اس پی اس اس (spss) و لیزرل (lisrel) در تحلیل و آنالیز آماری 

مجموعه ای از چند عدد حاصل از آمارگیری یا یک آزمایش تجربی کنار هم آیا گویای حقیقتی هستند ؟ بدون شک خیر ! اعداد فقط زمانی با شما حرف می زنند که با استفاده از آنالیز و تحلیل آماری پای صحبت های آنها بنشینید . در عصر فناوری اطلاعات و نیاز روزافزون برای تحلیل نیاز مشتریان در بازار ، اهمیت تحلیل آماری بیش از هر زمان دیگری حس می شود . سوال اصلی است که با چه ابزاری می توانیم به بهترین نحو داده های آماری را پردازش کنیم و نتایج مورد نظر را از آنها کسب کنیم . در این مطلب قصد داریم سه مورد از کاربردی ترین و رایج ترین ابزار های تحلیل آماری . را برای شما معرفی کنیم .

نرم افزار متلب  Matlab -

نرم افزار متلب از نظر تکنیکی در بالاترین سطح قابلیت تحلیل آماری قرار دارد که انجام محاسبات عددی را بسیار تسهیل می کند . همچنین امکان وسیعی در ترسیم انواع نمودارهای 2بعدی و 3بعدی برای ارائه گرافیکی داده های پردازش ده را داراست . از مزیت های Matlab ماهیت ماتریسی داده ها در آن است . به عبارت دیگر متلب هر داده ای را به صورت یک ماتریس می شناسد و این ویژگی سرعت محاسبات ماتریسی را به طور قابل توجهی افزایش می دهد . توانایی بی نظیر متلب در تهیه نمودار ها در اشکال با انعطاف بسیار بالا در شیوه ارائه نمودارها ( تغییر فونت ، رنگ ، اندیس ها و حروف و... ) دست متخصصان را برای ارائه داده ها به بهترین شیوه باز می گذارد . طیف وسیعی از توابع در متلب وجود دارد که همه آنها با مراجعه به Help  نرم افزار قابل استفاده هستند . از دیگر مزیت های Matlab امکان خروجی گرفتن به نرم افزار های واژه پرداز است که کار محققان را برای ارائه مطالب بسیار آسان می نماید . این ویژگی ها متلب را به متخصصی حرفه ای در تحلیل و آنالیز آماری بدل کرده است .

نرم افزار اس پی اس اس SPSS -

نرم افزار SPSS یکی از نرم افزار های فوق العاده برای کار با حجم زیادی از داده هاست . مهمترین ویژگی SPSS بر خلاف متلب ، این است که به کاربران بدون دانش فنی کامل از فرمول ها و ریاضیات پیچیده ، به سادگی امکان محاسبات آماری ، توصیف های آماری ، صحت سنجی داده ها برای پیش بینی های آماری و سایر عملیات تحلیل آماری را فراهم کرده است . به طور خلاصه SPSS یک نرم افزار فوق العاده برای تحلیل آماری در علوم انسانی و اجتماعی است . مهمترین نقطه ضعف SPSS ارائه روش های زیاد و نزدیک به هم برای عملیات روی داده ها است که وقت زیادی را از کاربر برای درک تمایز بین آنها ، می گیرد .

  نرم افزار لیزرل Lisrel -

نرم افزار لیزرل (Lisrel) یکی دیگر از نرم افزار های تحلیل داده های آماری است که نسبت به دو مورد قبل کاربران کمتری دارد . این نرم افزار که به طور اختصاصی یک نرم افزار آماری محسوب می شود ،  شهرت فراوانی در مدلسازی معادلات ساختاری ( Structural equation modeling) برای متغیرهای آشکار(Manifest) و نهان (Latent) دارد . کاربرد لیزرل در علوم اجتماعی ، رفتاری و تربیتی بسیار گسترده است و امکان ارزیابی تئوری های این علوم را با داده های آماری بدست آمده فراهم می کند .

 

آشنایی با نرم افزارهای آنالیز داده یا آنالیز آماری لیزرل (Lisrel) و ایویوز (Eviews)

2 Feb 2019

به گزارشی که شامل نمودارها ، جدول ها و تفسیر آن ها باشد آنالیز آماری گفته می شود . این گزارش باید به گونه ای باشد که از داده ها و نتیجه گیری های به دست آمده از نکات کلیدی و مدیریتی داده ها تصویری روشن ارائه دهد . داده ها ممکن است داده های آماری باشند و یا از پرسش نامه های توزیع شده استخراج شده باشند . برای این کار قطعا به نرم افزارهای آنالیز داده یا آنالیز آماری مختلف نیاز خواهید داشت . در این مقاله قصد معرفی نرم افزارهای مختلف که در این کار مفید و موثر می باشند را به شما معرفی خواهیم کرد .

نرم افزار ایویوز eviews

یکی از نرم افزارهای آنالیز آماری که به عنوان یکی از نرم افزارهای تخصصی در زمینه استفاده از روش های جدید اقتصاد سنجی شناخته شده است نرم افزار eviews می باشد. این نرم افزار مخفف عبارت Econometric Views می باشد . اگر یک محقق اقتصادی قصد فعالیت در زمینه تحقیقات اقتصادی را داشته باشد علاوه بر آموزش روش های جدید اقتصاد سنجی باید با نرم افزار ایویوز نیز آشنا شود . از آنجا که علم اقتصاد در حال پیشرفت است و روابط بین متغیرهای اقتصادی در حال پیچیده تر شدن است تخمین مدل های اقتصادی بدون استفاده از نرم افزارهای آنالیز آماری غیر ممکن است .

Minitab

یکی از نرم افزارهای آنالیز آماری در زمینه علم آمار نرم افزار Minitab  می باشد. تحلیل های سازمانی در این نرم افزار به صورت گسترده تر و دقیق تر ارائه شده است. یکی از قابلیت های این نرم افزار ایجاد پیوند بین رشته امار و صنعت کنترل کیفیت می باشد . در این نرم افزار طرح عامل و آنالیز واریانس وجود دارد . انجام عملیات هایی مثل تولید اعداد تصادفی که از توزیع نرمال، کی دو، گاما ، اف ، برنولی ، بتا ، وایبل و غیره پیروی می کنند نیز به راحتی در این نرم افزار امکان پذیر است .

نرم افزار spss

برای تحلیل آماری داده ها در تحقیق های مختلف و کارهای پیمایشی- توصیفی می توان از نرم افزار spss استفاده کرد. این نرم افزار قادر به انجام آنالیز ها و تحلیل های توصیفی می باشد. این نوع نرم افزار بیشتر برای علوم انسانی کاربرد دارد و داده های رشته های مختلف از جمله مدیریت، روانشناسی، علوم اجتماعی و رفتاری را تحلیل می کند.قادر به کشیدن انواع نمودارها، فراوانی را در جدول سفارشی سازی می کند و درصد می گیرد ، آنالیز واریانس، توضیح گسسته، پیوسته و روش های سری زمانی، آزمون های توصیفی و دیگر موارد را می تواند انجام دهد .

نرم افزار lisrel

این نرم افزار برای برآورد و بررسی مدل های معادلات ساختاری طراحی شده است . با استفاده از همبستگی و کوواریانس اندازه گیری شده قادر به برآورد یا استنباط بارهای علمی، واریانس ها و خطاهای متغیرهای مکنون می باشد و همچنین می تواند از آن ها برای تحلیل عامل اکتشافی، عاملی مرتبه دوم ، عاملی تاییدی و تحلیل مسیر استفاده کند. عبارت lisrel به معنای روابط خطی ساختاری می باشد .

از دیگر نرم افزارهای آنالیز آماری می توان به statistica ,smart pls , sas اشاره کرد .

 

 

راهنمای آنالیز آماری پایان نامه و رساله دکتری با spss

2 Feb 2019

اگر دانشجوی دکتری هستید و برای تهیه رساله دکتری در بخش آنالیز آماری پایان نامه استرس دارید ، اضطراب و نگرانی کارتان را خراب می‌کند . به جای آنکه با آزمون و خطا و صرف وقت و انرژی زیاد و خواندن منابع گوناگون راه و رسم آنالیز آماری پایان نامه و رساله دکتری را بیاموزید کافیست از همان اول به تیم آسان داک اعتماد کنید . آنچه ما در اختیار داریم مجموعه‌ای از دانش و تجربه سال‌ها پروژه‌های آماری موفق است .

آنالیز آماری پایان نامه را به آسان داک بسپارید

تیم تخصصی ما مجموعه‌ای از متخصصان آمار و مدل‌ سازی و پژوهش‌ گران مقطع دکترا است که در کار یافتن روش‌های کمی و کیفی و انجام پروه‌های نرم افزارهای آماری استاد هستند و سال‌ها تجربه دارند . طرح پژوهشی ، طراحی پرسشنامه ، انجام مطالعه مقدماتی ، مدیریت داده‌ها‌ی آماری ، انجام آزمون های آماری و تفسیر نتایج با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت انجام خواهد شد . خدمات آنالیز آماری پایان نامه راهنمای خوبیست برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری .

آنالیز آماری پایان نامه هسته اول پژوهش است

در هر رشته‌ای تحصیل کنید از پزشکی تا مهندسی و علوم اجتماعی، اساس کار پژوهشی به آنالیز آماری و یافتن بهترین روش‌های کمی و کیفی وابسته است . هر پروژه آماری نیاز به جمع آوری داده و مرتب‌ سازی حرفه‌ای در گام اول دارد . پس از درک فرضیه‌ها ، متغیرها و ابعاد داده‌ها ، انتخاب مناسب ترین آزمون آماری مهم است . خدمات آنالیز آماری آسان داک مطابق با الزامات محققان در حوزه‌ی تخصصی‌ یشان ، تمام مهارت‌های لازم را در یک تیم حرفه‌ای گرد هم آورده است . . انتخاب آزمون‌های صحیح آماری ، در تعيين موفقيت پايان نامه ، نقش حیاتی دارد . ابزارهای شامل SPSS ، Stata ، E-Views ، SAS ، Excel و Minitab روش‌های رایج در تکمیل آنالیز آماری پایان نامه و رساله دکتری است  که تیم آسان داک برای هر کدام از حوزه‌ها بهترین‌ها را گرد هم آورده و در انتخاب بهترین ابزار به شما کمک می‌کند .

نرم افزارهای رایج برای آنالیز آماری پایان نامه

چند نمونه از نرم‌افزارهای رایج آنالیز آماری پایان نامه را به شما معرفی می‌کنیم. توجه داشته باشید که احتمال زیادی وجود دارد هیچ کدام از این نرم‌افزارهای مناسب کار شما نباشد. پیش از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرد تا از ابتدا بهترین شیوه پیش پای شما قرار گیرد.

 • نرم افزار SPSS، از نام آن پیداست که برای علوم اجتماعی طراحی شده همچنین برای علوم بهداشتی، بازاریابی، آنالیزهای آکادمیک و مهندسی نیز کاربرد دارد. 
 • نرم افزار JMP،  داری فضای ایده‌ال گرافیکی است و استفاده از آن برای مهندسی شیمی، کنترل کیفیت، تحقیقات علمی، کارهای آزمایشگاهی و کارهای مربوط به طراحی، زیست شناسی، بهداشت و داروسازی رایج است.
 • نرم افزار  STATA اغلب برای علوم اقتصاد و علوم سیاسی و جامعه شناسی، علوم ارتباطات و سلامت داروسازی مورد استفاده است.
 • نرم افزار SAS ،  برای گزارش نویسی و گراف‌ها بیش‌تر برای خدمات مالی و خدمات دولتی و علوم انسانی کاربرد دارد
 • نرم‌افزار R  یک نرم افزار متن باز است که  برای امور مالی و اقتصاد و بیوانفورماتیک و جامعه شناسی و بازاریابی مورد استفاده قرار می‌گیرد
 • نرم افزار متلب یکی از رایج‌ترین نرم‌افزارهای رشته مهندسی است که  (جبر خطی و تجزیه و تحلیل عددی) و پردازش تصاویر مورد استفاده است.
 • QlikSense سیستم آنالیز داده‌ها که امکان ایجاد شخصی سازی، نمایش داده های تعاملی گزارش ها را فراهم می کند.
 • Minitab 18 نرم افزاری پیشرو در زمینه تحلیل داده و کنترل کیفیت

آنالیز آماری پایان نامه با نرم افزار

2 Feb 2019

آنالیز آماری پایان نامه بخش مهم و اساسی از این تحقیق علمی را در بر می گیرد . در یک جامعه آماری یا سری داده ها که برای پایان نامه به کار می رود بسیاری از تحلیل های آمار روی آن انجام می شود تا بتوان به مناسب بودن داده ها ، همسانی آن ها، روابط بین چند سری داده و ... اطلاع پیدا کرد. برخی از این آنالیزها و عملیاتی که روی آن ها انجام می شود، گاهی اوقات این سری داده ها و اطلاعات را برای کار تحقیقی روی آن ها مناسب می سازد. از این رو دانشجویان باید بتوانند نرم افزارهای مختلفی که در رابطه وجود دارند را بتوانند بشناسند و حتی کار با آن را بدانند. کمتر پایان نامه ای وجود دارد که سری مجموعه های آماری در آن وجود نداشته باشند و به نرم افزارهای مختلفی در این رابطه نیاز نداشته باشد .

 

آنالیز آماری پایان نامه با نرم افزار spss

یکی از نرم افزارهای آماری پرکاربرد در آنالیز داده ها، نرم افزار spss است که به کمک آن خیلی از عملیات پایان نامه را می توان انجام داد . این نرم افزار همسانی داده ها، تناسب بین سری های زمانی مختلف و انواع تحلیل های آماری که ممکن است بنا به نیاز تحقیق مورد استفاده قرار گیرند در این نرم افزار وجود دارند. این نرم افزار را در اکثر پایان نامه ها برای آنالیز آماری پایان نامه مورد استفاده قرار می دهند و نتایج را به صورت عدد یا نمودار رسم می کنند. در این صورت داده های موجود به صورتی قابل شناخت تر و بهتر ارائه می شود و نتیجه گیری بر اساس آن  ها بهتر صورت می گیرد .

آنالیز آماری پایان نامه با لیزرل lisrel

لیزرل یک نرم افزار آماری است که معادلات ساختاری را برای انواع متغیرهای نهان و آشکار انجام می دهد. در پایان نامه های مختلف به خصوص پایان نامه هایی که از داده های زیادی برای نتیجه گیری و جامعه آماری استفاده می شود تحلیل و آنالیز آماری پایان نامه را با لیزرل می توان به راحتی و با دقت بالا انجام داد. از این رو متغیرهای پنهان و آشکار در تحقیقات را بررسی می کنند و از آن در نتیجه گیری استفاده می شود. به همین علت بهترین نرم افزار برای تدوین پایان نامه های مختلف به خصوص فصل چهارم آن است . مدل هایی که در آنالیز آماری پایان نامه به عنوان مدل های خروجی لیزرل به دست می آیند به دو صورت مدل اندازه گیری و مدل معادلات ساختاری است که مدل اندازه گیری برای بررسی متغیرهای مشاهده شده به کار می رود و آنالیز آماری پایان نامه با دقت بالاتری صورت می گیرد . همچنین همبستگی بین متغیرها نیز مشخص می شود و به صورت عدد و نمودار به خوبی قابل تشخیص و توضیح است .

دانشجویان باید بتوانند از این نرم افزارها به خوبی کار کنند تا بتوانند آنالیز آماری پایان نامه خود را به اتمام برسانند یا این کار را به افرادی بسپارند که بتوانند به صورت حرفه ای با این نرم افزارها کار کنند؛ زیرا تحلیل آماری پایان نامه از اهمیت بالایی در نتیجه گیری برخوردار است .