تحلیل و آنالیز آماری با متلب (Matlab) ، اس پی اس اس (spss) و لیزرل (lisrel)

معرفی سه نرم افزار کاربردی متلب (Matlab)، اس پی اس اس (spss) و لیزرل (lisrel) در تحلیل و آنالیز آماری 

مجموعه ای از چند عدد حاصل از آمارگیری یا یک آزمایش تجربی کنار هم آیا گویای حقیقتی هستند ؟ بدون شک خیر ! اعداد فقط زمانی با شما حرف می زنند که با استفاده از آنالیز و تحلیل آماری پای صحبت های آنها بنشینید . در عصر فناوری اطلاعات و نیاز روزافزون برای تحلیل نیاز مشتریان در بازار ، اهمیت تحلیل آماری بیش از هر زمان دیگری حس می شود . سوال اصلی است که با چه ابزاری می توانیم به بهترین نحو داده های آماری را پردازش کنیم و نتایج مورد نظر را از آنها کسب کنیم . در این مطلب قصد داریم سه مورد از کاربردی ترین و رایج ترین ابزار های تحلیل آماری . را برای شما معرفی کنیم .

نرم افزار متلب  Matlab -

نرم افزار متلب از نظر تکنیکی در بالاترین سطح قابلیت تحلیل آماری قرار دارد که انجام محاسبات عددی را بسیار تسهیل می کند . همچنین امکان وسیعی در ترسیم انواع نمودارهای 2بعدی و 3بعدی برای ارائه گرافیکی داده های پردازش ده را داراست . از مزیت های Matlab ماهیت ماتریسی داده ها در آن است . به عبارت دیگر متلب هر داده ای را به صورت یک ماتریس می شناسد و این ویژگی سرعت محاسبات ماتریسی را به طور قابل توجهی افزایش می دهد . توانایی بی نظیر متلب در تهیه نمودار ها در اشکال با انعطاف بسیار بالا در شیوه ارائه نمودارها ( تغییر فونت ، رنگ ، اندیس ها و حروف و... ) دست متخصصان را برای ارائه داده ها به بهترین شیوه باز می گذارد . طیف وسیعی از توابع در متلب وجود دارد که همه آنها با مراجعه به Help  نرم افزار قابل استفاده هستند . از دیگر مزیت های Matlab امکان خروجی گرفتن به نرم افزار های واژه پرداز است که کار محققان را برای ارائه مطالب بسیار آسان می نماید . این ویژگی ها متلب را به متخصصی حرفه ای در تحلیل و آنالیز آماری بدل کرده است .

نرم افزار اس پی اس اس SPSS -

نرم افزار SPSS یکی از نرم افزار های فوق العاده برای کار با حجم زیادی از داده هاست . مهمترین ویژگی SPSS بر خلاف متلب ، این است که به کاربران بدون دانش فنی کامل از فرمول ها و ریاضیات پیچیده ، به سادگی امکان محاسبات آماری ، توصیف های آماری ، صحت سنجی داده ها برای پیش بینی های آماری و سایر عملیات تحلیل آماری را فراهم کرده است . به طور خلاصه SPSS یک نرم افزار فوق العاده برای تحلیل آماری در علوم انسانی و اجتماعی است . مهمترین نقطه ضعف SPSS ارائه روش های زیاد و نزدیک به هم برای عملیات روی داده ها است که وقت زیادی را از کاربر برای درک تمایز بین آنها ، می گیرد .

  نرم افزار لیزرل Lisrel -

نرم افزار لیزرل (Lisrel) یکی دیگر از نرم افزار های تحلیل داده های آماری است که نسبت به دو مورد قبل کاربران کمتری دارد . این نرم افزار که به طور اختصاصی یک نرم افزار آماری محسوب می شود ،  شهرت فراوانی در مدلسازی معادلات ساختاری ( Structural equation modeling) برای متغیرهای آشکار(Manifest) و نهان (Latent) دارد . کاربرد لیزرل در علوم اجتماعی ، رفتاری و تربیتی بسیار گسترده است و امکان ارزیابی تئوری های این علوم را با داده های آماری بدست آمده فراهم می کند .

 

3 Feb 2019