آنالیز و تحلیل آماری پایان نامه ارشد و دکتری با matlab ، spss و lisrel

معرفی نرم افزارهای متلب matlab ، اس پی اس اس spss و لیزرل lisrel آنالیز و تحلیل آماری ، برای پایان نامه ارشد و دکتری

در بین دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ، استفاده از روش های تحلیلی و آنالیز آماری و کیفی ، یکی از رایج ترین و مناسب ترین روش های علمی برای پایان نامه ارشد و دکتری می باشد . در این بین برای سهولت کار پایان نامه ارشد و دکتری و تایید( validate ) کردن فعالیت علمی از طرف جوامع بین المللی علمی ، می توان از نرم افزار های آنالیز آماری و کیفی و همچنین نرم افزار های شبیه سازی استفاده کرد . روش تحلیلی ( analysis method ) شامل دو گونه آنالیز آماری ( statistical analysis ) و آنالیز کیفی ( qualitative analysis ) می باشد که هر کدام از این تحلیل ها نرم افزار های مناسب خود را دارا می باشند . در این محتوا سعی بر معرفی اجمالی  آنالیز آماری و همچنین معرفی نرم افزار های مربوط به آن ها شده است .

آنالیز آماری :

به صورت کلی ، آمار بخشی از ریاضیات است که با جمع آوری داده ها ، سازمان ها و تجزیه و تحلیل آن ها ، دست و پنجه نرم می کند . آمار با روش های متعددی نظیر نظرسنجی و آزمایش دست به جمع آوری این داده ها می زند و سپس با نرم افزار های آنالیز آماری اقدام به تحلیل این داده ها می کند . از نرم افزار های معروف آنالیز آماری می توان به "اس پی اس اس (spss)"، "اکسل (exel)" ، "متلب (matlab)" و "لیزرل (lisrel)" اشاره کرد .

اس پی اس اس (spss): اس پی اس اس (spss) نرم افزار آنالیز آماری پیشرفته ای با کتابخانه متنوعی از الگوریتم های فراگیری ماشین و آنالیز نوشته است . نرم افزار آنالیز آماری اس پی اس اس spss ، کد باز (open-source) با قابلیت گسترش می باشد . از مزیت های اس پی اس اس (Spss) ، استفاده آسان و محیط دوستانه آن ، انعطاف پذیری و مقیاس پذیری بالا می باشد که باعث می شود دانشجو با هر میزان مهارت و آنالیزهای سطح بالا و پیچیده بتواند بازده پایان نامه ارشد و دکتری خود را بالا ببرد و میزان ریسک را کم کند .

لیزرل (Lisrel): لیزرل (Lisrel)، نرم افزار آنالیز آماری مختص بسته های نرم افزاری آماری می باشد که در مدل سازی معادلات ساختاری برای آشکار سازی متغیر های پنهان که در داده ها مشخص نیستند، می باشد. نرم افزار لیزرل (Lisrel) نیاز به سطح بالایی از پیشرفت و پیشبرد آماری می باشد که دانشجو باید برای پایان نامه ارشد و دکتری آماده این پیچیدگی های تحلیلی باشد .

متلب (Matlab) : متلب (Matlab) ، یک نرم افزار چند زبانه ، با محیط محاسبات عددی و زبان برنامه نویسی اختصاصی توسط شرکت mathworks می باشد . قدرت نرم افزار متلب ، در بازه وسیع فعالیت های ریاضیاتی با استفاده از روش اجزا محدود (finite element method) می باشد. متلب می تواند در آنالیز آماری و آنالیز کیفی و همچنین شبیه سازی معادلات و نمودار کشیدن به دانشجو در پایان نامه ارشد و دکتری وی کمک کند . همچنین از دیگر قابلیت های متلب، ایجاد تغییرات ماتریسی، ترسیم توابع و داده ها ، اجرای الگوریتم ها ، ایجاد رابط کاربری و ارتباط با دیگر زبان های برنامه نویسی مانند Fortran، C، C++ و Python می باشد. متلب به دانشجو این اجازه را می دهد تا تنها با داشتن یک نرم افزار ، تمام نیاز های تحقیقاتی و تحلیلی پایان نامه ارشد و دکتری وی رفع شود .

در بین نرم افزار های آنالیز آماری متلب (Matlab)، اس پی اس اس (Spss) ، اکسل (Exel) و لیزرل (Lisrel)، به جد می توان گفت دانشجو تنها با داشتن متلب (Matlab) و اس پی اس اس (Spss) می تواند تمامی مراحل پایان نامه ارشد و دکتری خود را به بهترین نحو و با خیال آسوده به پایان برساند و در مجامع علمی بین المللی عرضه کند .

3 Feb 2019